Med květový pastovaný - 1kg
V květových medech je obecně zastoupeno spektrum pylů, jež je charakteristické pro danou lokalitu. Charakter a množství pylů jsou v podprahovém množství, které by nemělo alergikům způsobovat potíže. Naopak konzumace květového medu v zimním období vytváří u alergiků tolik potřebné obranné mechanizmy (jako prevenci pro jarní a letní pylové alergie ze vzduchu).
Květový med většinou velmi rychle krystalizuje - během několika týdnů po jeho získání z plástů.
Krémový pastovaný med
Pastování medu by odborník nazval přirozenou krystalizací. Krystalizace je děj, při němž z přesyceného roztoku (v našem případě glukózy a fruktózy) vznikají krystaly. Velikost krystalů a rychlost krystalizace závisí na mnoha faktorech:
- na poměru glukózy a fruktózy,
- na obsahu vody,
- na teplotě.
Dalším důležitým faktorem je průběh procesu krystalizace - tedy zda krystalizace probíhá ve stavu klidu nebo v míchaném roztoku. Tento děj se využívá právě při pastování květového medu, kdy pravidelným mícháním v celém průběhu krystalizace (2-3 týdny) vzniká velké množství malých krystalů o velikosti pod 10µm (méně než 0,01 mm). Malé krystaly glukózy a fruktózy se v běžném měřítku jeví jako krém vyvážené chuti a příjemného aroma.
Mnoho spotřebitelů již nechce jíst jiný než krémový med.
Výhody pastovaného medu:
- neteče,
- netuhne,
- má výbornou jemnou chuť.
Zvláště u pastovaného medu, který byl zpracován hned po vytočení produktu, jsou zachovány všechny biologicky aktivní látky, protože není vůbec tepelně ošetřen.
Pastovaný med uskladněný v chladné a suché místnosti vydrží i několik let, a to v nezměněné kvalitě i konzistenci.